Manuel Baltar propón un comité executivo “baseado na experiencia, coa incorporación da mocidade e maioría feminina”

Segundo anunciou o candidato á reelección da presidencia do PP de Ourense, durante á visita ao escenario do 18º Congreso Provincial

Publicidade

Integrado por 53 mulleres e 52 homes, cunha renovación do 40 %, un 70 % de concelleiros e concelleiras e unha media de idade de 48 anos, a proposta do candidato responde a “unha nova etapa da formación, que non supón un punto e seguido, senón o inicio dun proxecto político e de goberno que se resume nunha soa palabra: Ourense”

·      A cita de mañá contará coa presenza de medio cento de invitados entre os que se atopan algúns dos cargos máis representativos do Partido Popular, como o presidente do PPdeG, Alberto Núñez Feijóo, e o secretario xeral nacional Teodoro García Egea, que intervirán xunto ao presidente electo no acto de clausura.

O candidato á reelección da presidencia do Partido Popular de Ourense, Manuel Baltar, deu a coñecer esta tarde os nomes das 105 persoas que mañá domingo, día 26, proporá ao plenario do 18º Congreso Provincial do PP como membros do comité executivo, e que lle acompañarán “nunha nova etapa da formación, que non supón un punto e seguido, senón o inicio dun proxecto político e de goberno que se resume nunha soa palabra: Ourense”.

Na tradicional visita ao escenario do congreso, no pavillón dos deportes Paco Paz, Manuel Baltar entregou á presidenta do comité organizador, Jackeline Fernández, a composición da candidatura ao comité executivo, da que destacou que está “baseada na experiencia, pero cunha significativa incorporación da mocidade, porque eles son o futuro do partido e do noso territorio, e coa maioría feminina á que me comprometín no meu décalogo de propostas como candidato”.

O candidato, recén chegado da Coruña onde asistiu ao congreso provincial no que Diego Calvo foi reelixido presidente e ao que lle desexou “un novo mandato cheo de éxitos”, destacou que a renovación do comité executivo alcanza o 40 %, cun 70 % de concelleiros e concelleiras e unha media de idade de 48 anos.

O comité executivo estará integrado por 53 mulleres e 52 homes que se repartirán as súas responsabilidades desde a propia presidencia, a primeira  vicepresidencia na historia do PP ourensán que ocupará Rosendo Fernández e a secretaría xeral que asumirá Ana Villarino, a única de Galicia. A candidatura inclúe nove vicesecretarías e catro coordinadores para política provincial, nacional, autonómica y parlamentaria, ademais da presidencia de Novas Xeracións, que ostenta Nacho Campo. Un total de dezasete persoas que, a súa vez, integrarán o comité de dirección.

O capítulo máis extenso da proposta corresponde ás secretarías executivas, das que formarán 39 persoas en representación doutros tantos ámbitos como o económico, social nas súas diferentes vertentes, cultural, tecnolóxico, turístico, de termalismo ou reto demográfico, entre outros.

Na candidatura tamén ten unha destacada presenza o municipalismo, cun comité formado por sete alcaldesas e alcaldes, xunto coa portavoz no Concello de Ourense, e un comité de portavoces na oposición. A lista complétase cos cinco membros do comité electoral, outros tantos pertencentes ao comité de dereitos e garantías, catro vogais por designación da presidencia e 22 vogais

MEDIO CENTENAR DE INVITADOS PROCEDENTES DE GALICIA, DO RESTO DE ESPAÑA, EUROPA E ECUADOR.

O 18º Congreso Provincial do Partido Popular de Ourense reunirá mañá domingo no pavillón Paco Paz da capital a preto de 800 compromisarias e compromisarios, nunha cita que contará coa presenza de medio cento de invitados entre os que se atopan algúns dos cargos máis representativos do Partido Popular, como o presidente do PPdeG, Alberto Núñez Feijóo, e o secretario xeral nacional Teodoro García Egea, que intervirán xunto ao presidente electo no acto de clausura. Tamén acudirán ao conclave ourensán representantes políticos de Ecuador, das institucións europeas e de diversas entidades e asociacións.

O programa dará comezo ás 10.00 horas coa constitución da mesa do Congreso, seguida da aprobación do regulamento, a proclamación da candidatura de Manuel Baltar, a lectura de dúas comunicacións –”Ourense século XXI: potencialidades e servizos públicos” e “os concellos de Ourense, protagonistas do futuro da provincia”-, a intervención de cargos do PP nacional e da prefecta da provincia de Guayás (Ecuador).

O congreso poderá seguirse a través de internet desde congreso.ppou.es/streaming


CANDIDATURA AO COMITÉ EXECUTIVO DO PP DE OURENSE

PRESIDENTE: JOSÉ MANUEL BALTAR BLANCO, PRESIDENTE DEPUTACIÓN

VICEPRESIDENTE: ROSENDO LUÍS FERNÁNDEZ FERNÁNDEZ, VICEPRESIDENTE DEPUTACIÓN

SECRETARIA XERAL: ANA VILLARINO PARDO, DEPUTADA PROVINCIAL

VICESECRETARÍAS XERAIS:

ACCIÓN SECTORIALJORGE PUMAR TESOURO, DEPUTADO PROVINCIAL
ORGANIZACIÓNPABLO PÉREZ PÉREZ, DEPUTADO PROVINCIAL
IGUALDADEMARÍA ANTONIA RILO VEIGA
ESTUDIOS E PROGRAMASJACKELINE ELIZABETH FERNANDEZ MACÍAS
ECONOMÍA E SECTORES PRODUCTIVOSMIGUEL ANGEL VISO DIÉGUEZ, SENADOR
MEDIO RURALPATRICIA LAMELA RODRÍGUEZ, ALCALDESA LAROUCO
PARTICIPACIÓNSUSANA VÁZQUEZ DORADO, ALCALDESA PORQUEIRA
TURISMO E TERMALISMOBELÉN GÓMEZ QUEVEDO

VOCEIRA: PATRICIA TORRES MADUREIRA, DEPUTADA PROVINCIAL

COORDINADORES:

POLÍTICA PROVINCIALPLÁCIDO   ÁLVAREZ   DOBAÑO,   ALCALDE   MUIÑOS   E VICEPRESIDENTE DEPUTACIÓN
POLÍTICA AUTONÓMICAMIGUEL     ANGEL     SANTALICES     VIEIRA,      PRESIDENTE PARLAMENTO
POLÍTICA NACIONALANA BELÉN VÁZQUEZ BLANCO, DEPUTADA NACIONAL
OFICINA PARLAMENTARIAMARÍA DEL CARMEN LEYTE COELLO, SENADORA

PRESIDENTE NOVAS XERACIÓNS: NACHO CAMPO GONZÁLEZ

SECRETARIOS EXECUTIVOS:

ESTUDOS E PENSAMENTO GALEGUISTAJUAN MANUEL CASARES GÁNDARA
ACCIÓN ELECTORALGABRIEL   ALÉN   CASTRO,   DELEGADO   TERRITORIAL XUNTA DE GALICIA
ACCIÓN INSTITUCIONALFRANCISCO JOSÉ FERNÁNDEZ PÉREZ, ALCALDE LEIRO E SENADOR
SERVIZOS PÚBLICOSCONSUELO VISPO SEARA, DEPUTADA PROVINCIAL
POLÍTICA SOCIALLUZ DOPORTO REAL, DEPUTADA PROVINCIAL
PROXECTOS EUROPEOSFRANCISCO JAVIER RODRÍGUEZ NÓVOA
GRUPOS DE DESENVOLVEMENTO LOCALMOISÉS BLANCO PARADELO
MEDIO AMBIENTEMARISOL DÍAZ MOUTEIRA, DEPUTADA AUTONÓMICA
ACCIÓN MUNICIPALLUCIANO RIVERO CUQUEJO, ALCALDE DE CUALEDRO
INNOVACIÓN TECNOLÓXICAXOSÉ MIGUEL PÉREZ BLECUA, ALCALDE SAN XOÁN DO RÍO
REDES SOCIAISJOSÉ MANUEL RODRÍGUEZ CUMBRADO
MOVEMENTOS SOCIAIS-ISRAEL LEÓN RODRÍGUEZ, CONCELLEIRO MUIÑOS
MOCIDADEANDREA LAMA ÁLVAREZ
FAMILIANOELIA PÉREZ LÓPEZ, DEPUTADA AUTONÓMICA
ACCIÓN EXTERIORSANDRA QUINTAS VÁZQUEZ, ALCALDESA BANDE
EMIGRACIÓNANTONIO   RODRÍGUEZ   MIRANDA,   SECRET.   XERAL EMIGRACIÓN
TRANSPARENCIAAVELINO GARCÍA FERRADAL
SANIDADEMARTA RODRÍGUEZ VISPO, DEPUTADA AUTONÓMICA
INDUSTRIAMARTA IGLESIAS NÓVOA, DEPUTADA AUTONÓMICA
EMPREGORICARDO GONZÁLEZ GÓMEZ, ALCALDE  TOÉN
EDUCACIÓNMANUEL PRADO LOPEZ, ALCALDE DE BEARÍZ
PLANS DE MANDATOMIRI BARREIRA DIZ
TERMALISMOMARITA SOUTO FIGUEROA
TURISMOCARMEN PARDO LÓPEZ
POLÍTICA FORESTALSALVADOR AÑEL PRADA
EMPRENDEMENTOMELISA MACÍA DOMÍNGUEZ, ALCALDESA VILARIÑO DE CONSO
COMERCIOMARÍA JESÚS GÓMEZ CID
EMERXENCIAS E PROTECCIÓN CIVILRUBÉN QUINTAS RODRÍGUEZ, ALCALDE MACEDA
DEPORTESBERNARDINO GONZÁLEZ VÁZQUEZ
INFRAESTRUTURASCELSO DELGADO ARCE, DEPUTADO NACIONAL
RETO DEMOGRÁFICOJUAN MANUEL JIMÉNEZ MORÁN, CONCELLEIRO VERIN
FORMACIÓNCÉSAR BLANCO GÓMEZ
CULTURA E PRODUCCIÓN AUDIOVISUALAURELIO GÓMEZ VILLAR
ORDENACIÓN E TERRITORIOARGIMIRO MARNOTES FERNÁNDEZ
CONECTIVIDADE E DIXITALIZACIÓNMARÍA CID FORMOSO
CULTURAMANUEL  DOVAL  SOTO,  CONCELLEIRO  PEREIRO  DE AGUIAR
OBXECTIVOS DE DESENVOLVEMENTO SOSTIBLEEMILIO JOSÉ PAZOS OJEA, ALCALDE TRASMIRAS
PROMOCIÓN ETNOGRÁFICACARLOS GÓMEZ, CONCELLEIRO XINZO
COMUNICACIÓNLARA PÉREZ PEREIRA

VOCEIRA CONCELLO DE OURENSE: FLORA MOURE IGLESIAS, CONCELLEIRA OURENSE

COMITÉ DE ALCALDES E ALCALDESAS

PRESIDENTEMANUEL PEDRO FERNÁNDEZ, ALCALDE DE SAN CIBRAO
  VOCAIS  AVELINO PAZOS PÉREZ, ALCALDE CASTRELO DE MIÑO
JAIME SOUSA SEARA, ALCALDE CARTELLE
MARI   CARMEN   GONZÁLEZ   QUINTELA,         ALCALDESA   CARBALLEDA   DE VALDEORRAS
MARI CARMEN YÁÑEZ SALGADO, ALCALDESA DE LOBIOS
ASUNCIÓN MORGADE RÚA, ALCALDESA RAIRIZ DE VEIGA
MANUEL CERDEIRA LORENZO, ALCALDE DE IRIXO

COMITÉ DE VOCEIROS E VOCEIRAS NA OPOSICIÓN

PRESIDENTE                 CESAR MANUEL FERNÁNDEZ GIL, VOCEIRO  RIBADAVIA E VICEPRESIDENTE na Deputación

VOCAIS                          CÉSAR ENRÍQUEZ DIÉGUEZ, CACHÍN, VOCEIRO CASTRO CALDELAS

CRISTINA FRANCISCO VILCHEZ, VOCEIRA EN MELÓN

SABINA AGUADO GARCÍA, VOCEIRA O BARCO

ANTONIO FERNÁNDEZ VEIGA, VOCEIRO XINZO

COMITÉ ELECTORAL

PRESIDENTE                  JOSÉ LUÍS VALLADARES FERNÁNDEZ, ALCALDE SAN CRISTOVO DE CEA

VOCAIS                          ANTONIO MONTERO FERNÁNDEZ, ALCALDE AVIÓN

ALVARO JOSÉ FERNÁNDEZ LÓPEZ, ALCALDE A RÚA

PILAR MONSERRAT CARIDE GONZÁLEZ, CONCELLEIRA O CARBALLIÑO

JOSEFINA CARRERA CARRERA, TENIENTE- ALCALDESA A MERCA

COMITÉ DE DEREITOS E GARANTÍAS

PRESIDENTELUÍS MENOR PÉREZ, ALCALDE PEREIRO DE AGUIAR
  VOCAIS  JUAN ANTA RODRÍGUEZ, ALCALDE A VEIGA
MARTA PENA FRAGA
ANA FERNÁNDEZ MORENZA, CONCELLEIRA OURENSE
JOSÉ LUÍS SUÁREZ MARTÍNEZ, ALCALDE MONTERREI

VOGAIS POR DESIGNACIÓN DO PRESIDENTE:

ROGELIO MARTÍNEZ GONZÁLEZ

CRISTINA ROMERO FERNÁNDEZ

DANIEL BARATA QUINTAS

ELOINA NÚÑEZ MASID

VOGAIS:

1.            MANUEL ÁNGEL FERNÁNDEZ QUINTAS, CONCELLEIRO DE BARBADÁS

2.            MANUEL PÉREZ PEREIRA, ALCALDE DE PADRENDA

3.            MARIA TERESA BARGE BELLO, ALCALDESA A BOLA

4.            JOSÉ LUÍS FERRO IGLESIAS, DEPUTADO AUTONÓMICO

5.            ANA FERNÁNDEZ ANTORRENA, CONCELLEIRA EN CELANOVA

6.            SILVIA BLANCO CUQUEJO, CONCELLEIRA EN XINZO DE LIMIA

7.            MIGUEL ANTONIO CID ÁLVAREZ, ALCALDE A TEIXEIRA

8.            ESTHER GÓMEZ PÉREZ, CONCELLEIRA PEREIRO DE AGUIAR

9.            ANA MARÍA MOREIRAS VÁZQUEZ, CONCELLEIRA EN SAN CIBRAO DAS VIÑAS

10.          PURA RODRÍGUEZ ÁLVAREZ, ALCALDESA GOMESENDE

11.          MARÍA ELENA PAZ ÁLVAREZ, PRESIDENTA ASOC. VIUDAS MARÍA ANDREA DE OURENSE

12.          FRANCISCO GONZÁLEZ RODRÍGUEZ, CONCELLEIRO O BARCO

13.          MARÍA LUZ EXPÓSITO PÉREZ, CONCELLEIRA RIBADAVIA

14.          MARÍA JESÚS RAMOS GARCÍA

15.          SARA ISABEL HERMIDA ÁLVAREZ

16.          BELÉN ÁLVAREZ ARIAS, CONCELLEIRA QUINTELA DE LEIRADO

17.          ESPERANZA MARTÍN BORRAJO

18.          EVA MARÍA BARRIO LÓPEZ, CONCELLEIRA EN RIÓS

19.          ANABEL RIVERA GRAÑA, CONCELLEIRA CARBALLEDA DE AVIA

20.          JOANA GÓMEZ DÍAZ, CONCELLEIRA A RÚA

21.          MILAGROS PÉREZ CURRÁS, CONCELLEIRA ESGOS

22.          MARINA RODRÍGUEZ GONZÁLEZ, CONCELLEIRA VILAMARÍN